The 2016 Junior football season has officially come to a close with the Year 12 Presentation and Award Dinner being held last Saturday night the 17th of September at the Thornlie Sportsman’s Club.

Congratulations to all the award winners:

Year 4 Prosser Award – Matthew Goodhew

Year 7 Patron’s Award – Jackson Finnie

Coach of the Year – Nathan Dixon (Year 6 and Year 9 Gold)

Sheavyn Medal – Bailey Smith

Chairman of Director’s Award – Kye Brooks

Clubman – Mick Fraser

Junior Clubman – David Bubb

Director’s Award – Nadine Treloar

Power Football Award – Bailey Smith

Lions Volunteer Award – John Henderson

Volunteer and Service Award – Fiona Johnson and Mick Fraser

Service Award – Georgina Gibson, Rick Nerney and Louise Wright

Thornlie Senior Scholarship – Jaxon Wayne

Team Manager of the Year – Jenny Farrell

 

Year 7 – Coach Justin Baker

1st Place – Angus Heeley – 126 votes

2nd Place – Oscar Smith – 90 votes

3rd Place – Eugene Lim – 63 votes

4th Place – Anthony Spikjers – 53 votes

5th Place – Rick Myer – 40 votes

Coaches Award – John Papdoulis

Team Man’s Award – Aidan Baker

Most Improved – Blaize Holbrey

 

Year 8 – Coach Justin Monk

1st Place – Kye Brooks – 175 votes

2nd Place – Ethan Smith – 121 votes

3rd Place – Caleb Monk – 79 votes

4th Place – Aaron Lloyd – 45 votes

5th Place – Mason Zuin – 37 votes

Coaches Award – Jakob Mitcheson-Brown

Team Man’s Award – Grayson Kirk

Most Improved – Daniel Bozikovic

 

Year 9 Green – Rodney Glossop

1st Place – Harry Quartermaine – 113 votes

2nd Place – Corey Farrell – 107 votes

3rd Place – Lachlan Galvez – 81 votes

4th Place – Donovan – Griesel – 79 votes

5th Place – Dylan Curtis and Jett Curtis – 68 votes

Coaches Award – Shannon Stuart

Team Man’s Award – Blake Glossop

Most Improved – Trent Anderson

 

Year 9 Gold – Nathan Dixon

1st Place – Bailey Smith – 156 votes

2nd Place – Aidan Adams – 109 votes

3rd Place – Ethan Gorey – 92 votes

4th Place  – Liam Jones – 68 votes

5th Place – Jakob Robinson – 49 votes

Coaches Award – Trae Van Der Laan

Team Man’s Award – Connor Free

Most Improved – Lachlan McDonald

 

Year 10 – Alan Squiers

1st Place – Basil Thomas – 87 votes

2nd Place – Elijah Taylor – 81 votes

3rd Place – Aiden Padua – 74 votes

4th Place – Jacob Bennett – 61 votes

Coaches Award – Connor Squires

Team Man’s Award – Cooper Zuin

Most Improved – Matthew Robson

 

Year 11 Green – Andrew Panetta

1st Place – Blake Little – 94 votes

2nd Place – Tyler Christie – 81 votes

3rd Place – Joshua Rognetta – 77 votes

4th Place – Jake Moreton – 68 votes

5th Place – Brodie Phillips – 47 votes

Coaches Award – Liam Adams

Team Man’s Award – Cale Boyd

Most Improved – Andre Locke

 

Year 11 Gold – John Mansbridge

1st Place – Kye Sutton – 131 votes

2nd Place – Joshua Blair – 84 votes

3rd Place – Kyrell Bennell – 72 votes

4th Place – Braydon Monk – 70 votes

5th Place – Jermaine Moody – 57 votes

Coaches Award – Brett Russell

Team Man’s Award – Jarrod Moore

Most Improved – Nathan Tapper

 

Year 12 – Mick Fraser

1st Place – Mitchell Fraser – 103 votes

2nd Place – Declan Duncan – 84 votes

3rd Place – Tyson Armstrong – 73 votes

4th Place – Jordan Farrell – 70 votes

5th Place – Aaron French – 65 votes

Coaches Award – Joshua Smith

Team Man’s Award – Caimin Bourke

Most Improved – Jaryd Lazberger

14344060_653185674852565_9178346276081410745_nresized_20160822_193836_001resized_20160917_210542_003resized_20160822_19390814355614_653185714852561_6892804821704881990_n